سقف تیرچه کرومیت
سقف کرومیت
خرداد 29, 1399
جدول طراحی تیرچه کرومیت
تیر 11, 1399
بلوک و یونولیت سقفی

ساختمان با بلوک یونولیتی سقفی

انواع بلوک ساختمانی

جهت پرکردن فضاهای خالی بین تیرچه های ساختمان ازبلوک هااستفاده می شود. بلوک های ساختمانی توخالی بوده وجنس آن هامی تواندانوع بتن،سفال وپلی استایرن کندسوزباشد.

بلوک سقفی یونولیت

بلوک های سقفی یونولیت که بانام های پلاستوفوم،فوم سقفی وپلی استایرن انبساطی نیزشناخته می شود بیشترین کاربرد را برای سقف های تیرچه وبلوکی دارند.

انواع پلی استایرن

پلی استایرن معمولی دارای خواصی مانند مقاومت در برابر حرارت و ضربه پذیری مناسب در هنگام فرآیند است و برای مصارف عمومی نظیر ساخت ظروف یکبار مصرف, بدنه ساعت، رادیو، عایق برودتی در بدنه یخچال و… کاربرد دارد.

پلی استایرن مقاوم از مقاومت بالایی در برابر ضربه برخوردار است و از آن در ساخت بدنه لوازم خانگی، ظروف آشپزخانه، لوازم ورزشی و… استفاده میشود.

پلی استایرن انبساطی که پلاستوفوم نامیده میشود نوعی پلیمر به رنگ سفید است که یک عامل فوم کننده به آن اضافه شده است.

انواع بلوک سقفی پلی استایرن

بلوک سقفی ۲ نوع کلی دارد که از نظر ابعادی با یکدیگر متفاوت هستند: بلوک سقفی پلی استایرن پاشنه بتنی: این نوع بلوک برای دهانه تیرچه های بتنی قابل استفاده میباشد. بلوک سقفی پلی استایرن پاشنه کرومیت: این نوع بلوک برای دهانه تیرچه های فلزی قابل استفاده میباشد.

مزایای بلوک سقفی پلی استایرن

1- بلوک سقفی پلی استایرن از مواد تشکیل دهنده سبک و ارزانی تشکیل شده که علاوه بر قابلیت پر کنندگی در سقف میتواند به مقدار قابل توجهی وزن سازه ساختمانی را کاهش دهد که این امر باعث میشود علاوه بر کاهش قیمت مواد و فولاد مصرفی در اسکلت ساختمان، در هنگام زلزله و ریزش آوار آمار تلفات کمتر شود و حداقل از سوی این محصول هیچ گونه خطری ساکنینی را تهدید نکند.

2- مواد اولیه پلی استایرن مصارف گوناگونی در صنعت دارد که یکی از بزرگترین مصارف آن در صنایع برودتی میباشد که بخاطر ماهیت این محصول است که عایق مناسبی در فصول مختلف میباشد
این قابلیت کمک میکند در بحث عایق کاری ساختمان هزینه کمتری انجام شود و از تجهیزات کمتری برای سیستم های برودتی استفاده شود که این امر هم به سازنده کمک بسزایی میکند و هم به ساکنین در حفظ انرژی در محل سکونت کمک میکند و از هزینه های گزاف و هدر رفت انرژی جلوگیری میکند.
3- مزیت قابل توجه دیگری که در این محصول توجه سازندگان را به خود جلب کرده سرعت بالای اجرای بلوک سقفی پلی استایرن میباشد، با توجه به مساحتی که هر بلوک پلی استایرن پوشش میدهد ( ۱ متر مربع) و سبک بودن پلی استایرن و قابل حمل بودن توسط یک کودک ۸ ساله میتوان تصور کرد که چقدر نصب و جاگذاری این محصول بر روی تیرچه های سقف میتواند اسان و سریع باشد تا مرحله ی بتن ریزی سریع و بی درد سر انجام شود
اینجاست که دیگر فکر روش های قدیمی پر دردسر برای پایه گذاری و قالب ریزی و زیر سازی و بعد از بتن ریزی ، جمع آوری این همه قالب و حمل و جابجایی آنها به طبقات بعدی و دردسر های بزرگ به فکر سازندگان حرفه ای نمیرسد و استفاده از بلوک سقفی را به روش های سنتی ترجیه میدهند.

۴- مزیت های این محصول بسیار زیاد است ولی ما در اینجا به مهمترین آنها اشاره میکنیم و یکی دیگر از این مزایا در هنگام آتش سوزی مشخص میشود، چرا که مواد اولیه مورد استفاده در بلوک سقفی پلی استایرن کند سوز یا نسوز هستند و این به آن معناست که در هنگام آتش سوزی بلوک سقفی پلی استایرن مانند چوب و پارچه و مواد اشتعال زا هیچ کمکی به گسترش آتش نمیکند
فقط در جایی که هست آب میشود و تغییر شکل میدهد بعلاوه بعد از اتش سوزی هیچگونه آواری ندارد و روی سر ساکنین خراب نمشود پس حداقل از جانب انی محصول خطری موجه ساکنین نمی باشد.
5– قابلیت حمل و نقل آسان در حجم بالا و کاهش هزینه های نصب و اجرا و همچنین قیمت مناسب بلوک سقفی پلی استایرن میباشد که هم در کاهش هزینه های لجستیک و هم در کاهش هزینه های ساختمان کمک بسزایی میکند.

6- مورد دیگری که میتوان در این چارچوب محدود به آن اشاره نمود عدم نفوذ بتن به داخل بلوک های یونولیت می باشد

7- سبک بودن وزن بلوک های یونولیت نیز که باعث کاهش وزن ساختمان هم می شود(مانندبلوک هبلکس)

معایب بلوک یونولیت

خریدیونولیت بی کیفیت وغیراستاندارد که دزمان بتن ریزی باعث شکسته شدن بلوک ها و هدررفتن بتن می شود.

امکان آتش گرفتن بلوک های بی کیفیت وغیرلستانداردبسیارزیاداست.

کاربرد فوم سقفی

از این محصول در موارد زیر استفاده می شوند:

صنایع بسته بندی

تونل انجماد

کانتینرهای حمل مواد

سردخانه ها

عایق های حرارتی

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/arminfoam/public_html/wp-content/themes/ASAtheme/includes/content-single.php on line 286
zarghani zarghani

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *