تیرچه کرومیت
تیرچه کرومیت
خرداد 29, 1399
بلوک و یونولیت سقفی
بلوک سقفی
تیر 3, 1399
سقف تیرچه کرومیت

تاریخچه سقف کرومیت

در سال ۱۳۵۶ و مطابق با آئین‌نامه‌های AISC ،ACI ،SJI سقف کرومیت طراحی و به جامعه مهندسی معرفی شد و در سال ۱۳۵۸ با حمایت سازمان پژوهشهای ایران و پس از آن در دانشگاه پلی تکنیک تهران و مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن (BHRC) آزمایش هایی روی آن انجام شد و به بازار مصرف عرضه شد. این طرح در سال 1362 توسط آقای مهندس محمد جعفر کرمی در اداره ثبت علایم و اختراعات و مالکیت صنعتی ثبت اختراع شد . این طرح در بازار با نام سقف کرمیت شناخته می شود.

سقف کرومیت

سقف کرومیت نوعی سقف تیرچه بلوک است که برای ساخت آن از تیرچه فلزی با جان باز استفاده می شود. این سقف در سازه های فولادی ساخته می شود و نوعی سقف جدید است که از استحکام و یکپارچگی بالا برخوردار می باشد. این سقف در مقایسه با سایر سقف ها از مزایای بیشتری برخوردار است از این رو از آن در سازه های مختلف استفاده می شود. با استفاده از تیرچه های کرومیت می توان چندین سقف را به طور همزمان بتن ریزی کرد و این کار از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه خواهد بود. تیرچه های کرومیت دارای حالتی ایستاده هستند و نیازی به شمع بندی در زیر سقف ندارند.
انواع سقفهای کرمیت
1. سقف تیرچه بلوک کرمیت :

از مزایای این سقف ها نسبت به سقف تیرچه بلوک سنتی می توان عدم نیاز به شمع بندی در زیر تیرچه ها را اشاره نمود که این مزیت باعث افزایش بخشیدن به سرعت اجرا و سادگی اجرا می شود. 2. سقف پلیمری کرمیت :

این مصالح وزن بسیار کمتری را نسبت به سایر بلوک ها دارند و از لحاظ سرعت اجرا ، سرعت اجرای بالاتری را دارا می باشند و موجب صرفه جویی در هزینه و زمان و کاهش چشمگیر وزن سقف می گردد .
3. سقف کامپوزیت کرمیت :

از مزایای این سقف ها علاوه بر سرعت بخشیدن به اجرای کار ، پایین آوردن هزینه های مربوط به پروژه میباشد. از این رو قالب های استفاده شده در این سیستم قابل استفاده مجدد می باشد که بعد از گيرش اولیه بتن قالب ها از زیر سقف باز می شود .
4. سقف ضربی کرمیت:

این نوع سقف ها در مناطقی که هنوز از سیستم طاق ضربی به دلیل سهولت و سرعت اجرای زیاد استفاده می شود مناسب می باشد ، این سیستم می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم طاق ضربی سنتی باشد و مشکلاتی از قبیل عدم وجود صلبیت و یکپارچگی کافی در سقف و مصرف بالای فولاد را دارا نمی باشد و در مصرف فولاد صرفه جویی قابل توجهی می شود .

مجموعه روشهای اجرای سقف کرمیت
الف) سقف کرمیت با قالب دائمی

• تیرچه کرمیت و بلوک پلی‌استایرین

• تیرچه کرمیت و بلوک سیمانی

ب) موقت (کامپوزیت کرمیت)
مقایسه سقف كرمیت با سایر سقف‌ها
سقف‌های كرومیت در صورت اجرا و طراحی خوب در مقام مقایسه با سایر سقف‌ها مزیت‌هایی نیز دارند كه از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره كرد.

1. انسجام مناسب و صلبیت كافی

2. سرعت اجرائی بالا با توجه به عدم نیاز به شمع بندی

3. عدم نیاز به سقف كاذب در صورت استفاده از بلوك نسبت به سقف كامپوزیت

4. ضخامت قابل قبول

وزن سقف‌های كرومیت نسبت به سقف‌های تیرچه و بلوك معمولی با فاصله محور تا محور تیرچه‌ها برابر ۵۰ سانتیمتر كمتر است كه این امر موجب سبك‌تر شدن سقف و متعاقب آن سازه میشود. اگر سقف‌های تیرچه و بلوك را نیز با بلو‌ك‌های عریض تر و تقویت تیرچه انجام داد می‌توان از نظر وزنی این دو نوع سقف را یكسان دانست ولی در ساز‌ه‌های فولادی اتصال تیرچه‌های كرومیت به پل‌ها بهتر از سقف‌های تیرچه و بلوك معمولی بوده و عملكرد آنها بهتر است.

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/arminfoam/public_html/wp-content/themes/ASAtheme/includes/content-single.php on line 286
zarghani zarghani

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *