گرانول پلی استایرن
نقش پلی استایرن در زندگی روزمره
اردیبهشت 19, 1400
یونولیت

یونولیت

ورق آکاستیو که در بازار ایران به نام های یونولیت ،پلاستوفوم ، آکسیف ، پلی استایرن انبساطی  (EPS) شناخته می شود . ورق آکاستیو ماده ای سفید رنگ و عایق سرما، گرما، رطوبت و صدا است که اولین بار توسط آلمان در جنگ جهانی دوم برای ساختن پلهای شناور ساخته شده اند.

یونولیت

یونولیت

اکاستیو یکی از محصولات صنایع پتروشیمی است.

آکاستیو از بلورهای ریزی تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط میگردد.

به خاطر ساختار سلولی بسته بلوک های آکستیو در مقابل آب پایداری بسیار بالایی دارند و در مقابل رشد باکتری ها از خود محافظت می نماید اکاستیو کاربردهای زیادی دارد از جمله این کاربرد ها می توان به صنعت ساختمان سازی ، یخچال سازی و بسته بندی اشاره کرد.

یونولیت

یونولیت

کاربرد های آکاستیو

صنعت بسته بندی

آکاستیو نسبت به سایر مواد بسته بندی مانند چوب، کارتن و… قیمت مناسب تری دارد. ازجمله مهم ترین موارد بسته بندی یونولیت میتوان به بسته بندی لوازم خانگی در کارخانه جات اشاره کرد.

محصولات این کارخانه جات به علت ارزش بالا و حساسیتی که در هنگام جابه جایی دارند وهمچنین به علت اینکه بطور مستقیم با زندگی انسانها سروکار دارند شرط اول تمامی کارخانه جات برای ادامه فعالیت خود رضایتمندی مشتری می باشد.

"<yoastmark

صنعت ساختمان سازی

زلزله یک پدیده طبیعی است که بطور ناخواسته زندگی انسان را تحت الشعاع قرار می دهد. مهندسین امروزه سعی دارند تا با جایگزین کردن مصالح کارآمدتر تا حد امکان از وقوع این پدیده ناگوار جلوگیری کنند. اکاستیو در برابر زلزله پایداری خوبی نشان می دهد و به علت سبک بودن در صورت ریزش سقف مشکل جدی به وجود نمی آورد.

اکاستیو

اکاستیو

صنعت پزشکی

برای بسته بندی ابزار و وسایل حساس پزشکی کاربرد دارد.

صنعت سردسازی

در مناطق گرم وخشک جهان وجود یخ جزو واجبات محسوب میشود وجود این یخدان ها برای حمل وانتقال قالب های یخ و یا مواد فاسد شدنی بسیار اهمیت دارد.

امروزه در یخچال های بزرگی که برای حمل و نقل مواد غذایی درمسافت های زیاد وروزهای طولانی مورد استفاده قرار میکیرد نیز برای عایق کاری یخچالها وافزایش کارایی آنها از نوع دیگر این آکاستیو ها بهره میگیرند.

صنعت مبل سازی

این متریال به دلیل فشرده بودن سلول های ساختاری آن، آب کمی جذب می کند و از این رو نه تنها پوسیده نمی شود بلکه از ایجاد پوسیدگی مبل جلوگیری به عمل می آورد.

صنعت کشاورزی

از یونولیت در در باغداری و نهالکاری و به منظور ترویج هوادهی خاک استفاده می شود.

صنعت راه سازی

یونولیت متریالی مناسب برای پر کردن در ساخت و سازهای راه و راه آهن نیز می باشد.

مزایا ورق اکاستیو

جدیدا در راستای سبک سازی ساختمان ، استفاده از مصالح پلیمری به جای بلوک های سقفی سیمانی و انواع مشابه آن رواج فراوانی پیدا کرده است.

 • سبکی وزن
 • قیمت ارزان
 • پایداری در برابر زلزله
 • کم شدن وزن نهایی ساختمان
 • عدم وجــود پـرت و ضایــعات
 • سهولت و سرعت بیشتر در اجرا
 • صرفه جویی در مصرف بتن، آهن و آب
 • حمل و نقل و انتقال آسان به طبقات بالاتر
 • عایق در برابر رطوبت ، سرما ، گرما و همچنین صدا
 • استفاده کمتر از تیرچه های نگهدارنده
 • کاهش خطرات زلزله و جلوگیری از پرت شدن مصالح
 • جایگزین کردن 1 عدد بلوک پلی استایرن با 10 عدد بلوک سیمانی
 • قابلیت اجرای عالی گچ و خاک بدون نیاز به رابیتس و توری با توجه به شیارهای تحتانی بلوکها

معایب استفاده از یونولیت

پرنشدن تیرچه ها از بتن
در اجرای سقف با یونولیت، یونولیت ها از هر طرف مقدار زیادی از فضای داخل تیرچه ها را اشغال میکنند و فضای چندانی برای بتن باقی نمی ماند، در نتیجه تیرچه ها در زمان بارگذاری و زلزله عملکرد ضعیفی دارند.

 

 

یونولیت

یونولیت

 

افزایش تلفات جانی در هنگام آتش سوزی
در سقف تیرچه با آکاستیو، گچ کاری معمولاً مستقیم روی آکاستیو انجام می گیرد لذا در هنگام آتش سوزی احتمالی در ساختمان، آکاستیو در اثر حرارت حجم خود را از دست داده و ذوب می شود و به صورت قطره های شعله ور به همراه گچ سقف بر سر ساکنین فرو می ریزد و در صورتیکه از آکاستیو نوع کندسوز استفاده نشده باشد آکاستیو شعله ور شدن آتش نیز کمک می کند.

یونولیت

یونولیت

یونولیت

یونولیت

ترک خوردن گچ سقف
معمولاً گچ سقف در محل تیرهای فرعی و محل اتصال آکاستیو با تیرچه ها به دلایل مختلف از جمله تفاوت ضریب انبساط، سطح گچ ترک های زیادی می خورد.

یونولیت

یونولیت


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/arminfoam/public_html/wp-content/themes/ASAtheme/includes/content-single.php on line 286
ms-shekofte

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *